Fordulat előtt: tényleg elköszönhetünk az inflációtól?
Szokatlan jelenséggel, az árak csökkenésével is szembesülhettek a háztartások 2024-ben. Elemzésünk.
Megszólalt a svéd klímaaktivista.
Greta Thunberg interjút adott Sandra Maischbergernek, a német közszolgálati ARD műsorvezetőjének, akinek részletesen beszélt az Európát sújtó energiaválságról és arról, hogy szerinte hogyan is kéne reagálni arra. A svéd aktivista helytelennek tartja Berlin tervét, miszerint a jövőben lekapcsolná a még működő atomerőműveit is.
Véleményem szerint ha már futnak, hiba lenne leállítani azokat és átállni a szénre”
– vélekedett a 19 esztendős aktivista, a Fridays for Future mozgalom alapítója.
Thunberg úgy fogalmazott: rossz ötlet a szénre támaszkodni, míg létezik az atom mellette. Berlin válságstratégiájának része, hogy újra aktiválják a széntüzelésű erőműveiket, hogy így biztosítsák a villamosenergia-ellátást.
Maischberger megkérdezte a svéd fiatalt, szerinte mit kéne csinálni akkor, ha véget ér a mostani energiaválság, utána lekapcsolná-e az atomerőműveket, mire Greta Thunberg azt mondta, minden attól függ, mi történik a jövőben, ám vannak más alternatívák is, például a szélenergia.
Megértem, hogy meg kell védeni az embereket a túlzott energiaáraktól, de óva intek mindenkit, hogy a fosszilis energiába fektessenek”
– szögezte le.
Greta Thunberg felháborodásának is hangot adott, amiért továbbra sem kezelik globális vészhelyzetként a klímaváltozást, amit ő rendre éghajlati válságnak titulál.
A klímaválság következményeit még háborús időkben sem szabad szem elől téveszteni”
– közölte.
Nyitókép: ANDY BUCHANAN / AFP